Neljas teema: tehnoloogiad ja standardiseerimine

Ülesanne katsetada uusi vahendeid.

Paper.li

Ei mingeid lehti

Taimi postitusest lugesin välja, et paper.li kogub kokku ainult säutse. Tegelikult saab ikka veebilehti ka lisada, lingi lõppu tuleb käsitsi lisada /feed/ või siis kui lehel on RSS nupuke, siis sealt saab lingi.  Ja nii veebilehed ritta saabki. Aga mida ei ole on lehtedest ülevaade. Ma ei tea, kas pean hommikul kl 8 täpselt paper.li avama, et siis tuleb postiljon. Või muu kellaaeg, mis seadetesse märgitud. Mina olen iga kord hiljaks jäänud ja postkast on lehtedest tühi küll koos lubava sildiga: tule homme jälle:) Samuti ei õnnestu mul Hansu poolt tehtud Haridustehnoloogia 2012 paper.li lehelt muud infot saada, kui et tule homme jälle. Kas keegi sai? Millise nipiga?

Tegin veel eraldi ajalehtede kogumiku, ainuke, mille artiklid postiljon kohale tõi oli BBC uudised. Eesti ajalehtedest mitte miskit. Tundub, et paper.li RSS voog jookseb kohale ühe voo kaupa, kui BBC ära kustutasin, siis  sain näha CNNi ja kui selle, siis National Geographic näitas ennast. Eesti lehti ei kuva ka üks haaval. Seega võib-olla tõest Twittwer säutse kogub ühele lehele kokku, aga seda teeb ju Twitter ka ise, või ei? Nii, et kokkuvõttes ei oska leida paper.li’le kasutust. Veebilehitseja meelespea tundub olevat mugavam vahend ülevaate saamiseks nii RSSiga kui ilma.

iGoogle ei meeldinud  ja veel vähem meeldis kiri, mida alles peale veidike aega katsetamist märkasin: see rakendus lõpetab tegevuse. Maha visatud aeg. Ei meeldinud seetõttu, et aknaid endid ja teksti ei saanud ise kujundada – võtta vähemaks kirevust ja täita tühja pinda. Näiteks kalendris ei saanud aknakesse lisada järgmise kuu kalendrit.

 Feedli ei olnud just mulle – võib-olla ei saanud seda enda jaoks mugavaks sätitud – mõned bloggeri blogid tulid automaatselt sisse ja  jäid ühte kohta, mille muutmise võimalust ma ei leidnud. Teised lisatud aadressid jäid küll kenasti kaustadesse, kuhu said pandud. Esilehele jooksis voog kokku, aga Feedli ei jää mulle praegu käiguteele. Välimuselt võrreldes Google Readeriga on palju meeldvam, kuid EduFeedri lihtsus meeldib mullse siiski enam. Nii et jään ootama Haridustehnoloogia 2012 EduFeedri kogumikku. Kui kasutaks kogu aeg Chrome, siis võib-olla jah saaks Feedliga sõbraks. Muidugi on neid vahendeid hea teada. Kui vajadus tekib, siis kasutaks.

Kõige olulise, mis siit kõrva taha panin on see, et kuigi saab tõmmata erinevate vahenditega kokku infovoogu, siis aeg-ajalt on mõistlik kontrollida, kas voog on ikka ajakohane. GoogleReader juhtis sellele tähelepanu. Uudis, mis oli esimene, oli aegade tagant. St ikkagi on kõige tähtsam lüli inimene, kui kuskile jääb märge tegemata, siis info võib jääda edastamata või vastupidi – õiget allikat märkamata jääb oluline info saamata.

Katsetatud vahenditest meeldis mulle  Mendley, mille lisandväärtus on kogukonna lingid. Eelkõige on see kasulik vahend viitamiste korraldamiseks.

Standardiseerimise kohapealt tekitas mul küsimusi Moodle. Moodle kasutab standarditele vastavat impordi-ekspordi formaati kasutajate ja hinnete jaoks. Miks ei rakendata  seda võimalust TLÜs? ÕISis ainele registreerunud saaks lisada automaatselt kursusele ja kui hindamise aeg käes, siis hinded kantakse üle ÕISi. Usun, et nende võimaluste olemasolul oleks õppejõudude seas õpihaldussüsteemi kasutamine populaarsem. Kindlasti oleks ka tudengite tagasiside positiivsem. Praegu tuleb tudengitel mitmesse kohta kontosid luua, erinevaid kasutajatunnuseid omada ja mitu korda samale ainele registreeruda. Paljudes tekitab see segadust ja ei loo õppetööks positiivset lähtekohta. Bürokraatiat on palju, kuigi süsteemid võimaldavad nende vähendamist.

Rubriigid: IFI7052 Õpikeskkonnad ja õpivõrgustikud 2012, Postitused, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to Neljas teema: tehnoloogiad ja standardiseerimine

 1. Hans Põldoja ütles:

  Mul ka ei õnnestunud saada paper.li teenust ajaveebipostitusi kokku koondama. Otsisin Google’ist, aga ei leidnud sellele probleemile lahendust. Twitteri postituste koondamiseks sobib paper.li Twitterist paremini seetõttu, et oskab olulisemad postitused esile tõsta (mitu inimest kursusel viitab samale lehele; populaarne säuts, mida teised taassäutsuvad). Samuti näitab paper.li viidatud linkide puhul juba vastava lehekülje pealkirja, teksti algust ja fotot.

  Üks hetkel käimasoleva kursuse paper.li näide on Design Thinking MOOC #dtmooc.

  Moodle ja ÕIS integreerimisest. Registreerunud õpilaste importimiseks ja hinnete eksportimiseks ei ole välja kujunenud kindlaid standardeid. Moodle kasutab selleks oma formaati. Õppeinfosüsteemi ja õpihaldussüsteemide vahelise integratsiooni parandamine oleks Tallinna Ülikoolis muidugi hea. Ilmselt eeldab see ÕIS poolel mingit täiendavat arendustööd. Praktilises elus on siin terve hulk takistusi — näiteks e-kursus algab sageli kohe semestri alguses, kui ÕIS kaudu kursustele registreerimine veel kestab. Nüüd, kui e-õppe keskus kuulub ka õppeosakonna alla, on ehk sobiv aeg süsteemidevahelise integratsiooni teema üles võtta?

  Ja kui EduFeedr meeldib, siis palun tehke häält, et teised õppejõud ka oma kursustel kasutaks seda :)

 2. Elo ütles:

  Marise postituse juurde ei õnnetunud lisada kommentaari – lisan siia:
  Nõus, Virgo! Oma kodutöö postituses tundsin just puudust ideest, kus veel neid vahendeid kasutada, kuna koolitööde kogumiseks, need ei sobinud.
  Tänud Maris! Google Screen capture plaanin kasutusele võtta, see on üks samm aja kokkuhoidu senise ekraani salvestuse ja õpetuste lisamiseks. Kodutöö sai lõpuks positiivse lõpu ja tänu teie kommentaaridele! Tervitused Terjele! Meie grupiga kommentaarid töötavad, eks!

  • Maris Maripu ütles:

   Tundub, et Google Screen capture töötab ainult Google Chromes. IE´le välja ei pakutud. Chromes kasutan ka Quick Markup, mida soovitas Taimi. Mõlemad tunduvad kergelt kasutatavad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s